Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz, Ordu’da spor ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladı. Yılmaz, Orduspor Kadın Basketbol Takımı ve erkek voleybol takımını Altınordu Belediyesi’nin alacağını belirtirken, Güzelorduspor’un adının Orduspor SK ya da FK olacağını dile getirdi.

Orduspor’un gelecek sezon DSİ’de kalacağını kaydeden Yılmaz, stadyumun 2018 Haziran’da yapılmasıyla birlikte de Güzelorduspor’un PTT 1.Lig-e namzet bir takım olacağını dile getirdi.

“BAL’dan çıkmak Şampiyonlar Ligi’ne bedel!”

Orduspor düştüüğ için kutlama yapmadıklarını söyleyen Başkan Yılmaz; “Orduspor gibi 50 yıllık bir kurumun 100 milyonu aşan borcundan dolayı hareket edemeyen obez olmuş bir kimliği vardı. Para gönderiyorsunuz Orduspor’a gelmiyor. Transfer yapamıyorsunuz. Tahtası kapalı açıyorsunuz 2 ay sonra ne olacağı belli değil. Başkan Yaşar Pamuk’a kulislerde 29 puanın daha silinebileceği konuşuluyor, parayı yatırsak siz puan silinmeyeceğine garanti verebilir misiniz’ dediğimde ‘hayır veremem’ demişti. Göz göre göre gelmiş bir süreçti. Bu çerçevede bizde 1973 yılında kurulmuş olan İl Özel İdarespor’u büyükşehir olduğumuzda bünyemize alarak devam ettik. Bu bizim yaptığımız bir oluşum değildi. Zaten vardı. Orduspor’a destek verdik olmadı, para verdik, Spor Toto’dan kaynak gönderdik olmadı. Olmayacağı belliydi ama bunun ince bir ayarı vardı. Frenle debriyaj gibi birisine bastığınız zaman arabayı takla attırabilirdiniz. Biz geçen sezon Güzelorduspor’a, Orduspor’dan dolayı bir ağırlık koyamadık. Bu yıl güçlü bir ekiple yola girdik. 15 gün içinde tüm transferleri yaptılar. BAL Ligi’nden takımın çıkması Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olmaya bedel. Güzelorduspor, gösterişsiz, mütevazi ama sonuca endeksli bir takım. Burada çok ciddi bir emek ve profesyonel çalışma var. Bizden daha çok para harcayana takımlar başarılı olamadı. Orduspor düştüğü için şampiyonluk kutlaması yapmadık” dedi.

“Ordu SK için başvuru yaptık”

Güzelorduspor’un adının değiştirilmesine de değinen Yılmaz; “TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Güzelorduspor’un adının değişimi konusunda görüştüm. Ordu-Spor Kulübü ve Ordu-Futbol Kulübü isimlerini sundum. Hukuki olarak hangisi uygun olursa onunla devam edebiliriz. Belki ikisi de olmaz. Ama rengimiz Mor beyaz olacak. Onda sıkıntı yok. Ordu SK olsa daha iyi olur ama demeyecekler gibi. Ordu-Futbol Kulübü’ne itiraz etmeyecekler gibi” diye konuştu.

“Orduspor, DSİ’de kalacak”

Orduspor’un mağdur edilmeyeceğini aktaran Başkan Yılmaz, şunları kaydetti; “Orduspor tüm eşyalarını bizim himayemizdeki bir depoya koyacak. Yine Orduspor’un, gelecek yıl tüm futbolcuları da DSİ Tesisleri’nde bizim ihtiyaçlarını karşılayacağımız şekilde kalacaklar. Orduspor, BAL Ligi’ne düştü, mağdur edildi durumu yok. Orduspor Tesisleri’nde ne varsa hepsi tek tek tutanak haline getiriliyor. İşe yarayanların bedel, yaramayanlar ise hurda olarak değerlendirilecek. Ortaya çıkan bedelde Orduspor’a verilecek. Orduspor, bu yapıda ve borç içindeyken ben destek veririm diyemem. ”

“Tam bir kompleks”

Stadyumun özelliklerinden bahseden Yılmaz; “Stadyumun ihalesini yaptık. Müteahhit firma teslim aldı ve çalışmaya başladı. Stadın ihalesi yapıldı. Teslim süresi 400 gün. Gelecek yıl Haziran ayına yetişecek. Mor Beyaz renkleri, fındık figürü, alttan ısıtmalı ve otoparkı olan bir stat yapılıyor. Tam bir kompleks. Spor salonlarını da içinde barınacak. Karşıyaka’ya yapılacak sahalar için 15 Mayıs’ta ihale yapılacak. Tamamı nizami, bir tanesi çim, iki tanesi suni çim olmak üzere Eylül ayında başlayacak olan sezona yetiştireceğiz. Burada hiç mağdur yok. Durugöl’deki sahalar nizami değil. 4500 seyircili. Tüm amatör kulüpleri tek bünyede bulunduracak tesisleri de var” şeklinde konuştu.

“PTT’ye namzet bir takım olacağız”

Güzelorduspor’un sıfır borçlu olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz; “Stadyum bittiğinde ilk maçımızda PTT 1.Lige namzet bir takım olmamız lazım. Ama PTT 1.Lig’de de biraz kalmamız lazım. Çıkmakla da olmuyor. Bakın Adanaspor çıktı hemen düştü. BAL Ligi’nde parayı çok harcasanız da çıkamıyorsunuz. Biz temelimizi kendimiz kuruyoruz. Sıfır borcumuz var. Bu sezon federasyondan 1.5 milyon TL para gelecek. 19 Eylül Stadyumu’nun kullanım hakkı üst ligde olduğu için Güzelorduspor’da oldu. Saha gelirleri, kombineler ve federasyondan gelecek paralarla kendisini çeviriyor.”

“Basketbol takımını Altınordu Belediyesi alacak”

Orduspor Kadın Basketbol Takımı ve erkek voleybol takımının Altınordu Belediyesi bünyesine geçeceğini aktaran Yılmaz; “Altınordu Belediye Başkanı Engin beye gelin Orduspor’un basketbol takımını siz alın dedim. Prensipte de evet dedi. Bunu Yaşar beyle de görüştük. Büyükşehrin basketbol takımını alması konusunda bir talep vardı. Bayan basketbol takımının Altınordu Belediyesi bünyesinde olması çok doğru bir hamle. Bu önümüzdeki günlerde olgunlaşacak. Voleybolunda Altınordu Belediyesi bünyesinde olması çok mantıklı. Böylece Orduspor’un futbol dışındaki salon takımları da sahipsiz kalmamış olacak. Futbol, büyükşehrin, salon sporları ise ilçe belediyelerin himayesinde olacak” ifadelerini kullandı.

Cevap Ver