Orduspor Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Hakan Yiğit, yeni sezon öncesinde gazetemize açıklamalarda bulundu. Tecrübeli coach, bütçelerine göre bir kadro kurmaya çalıştıklarını belirterek, transferde ince eleyip sık dokuduklarını ve bunun sonucunda da iyi işler yapmayı arzuladıklarını dile getirdi.

Hedef belirlemek için önce kadro oluşturmaları gerektiğini savunan Yiğit, kaliteli ve uygun oyuncuları kadrolarına katmak için çalıştıklarını ifade etti.

“Görüşmelerimiz sürüyor”

Anlaşma aşamasına geldikleri oyuncular olduğunu söyleyen başarılı antrenör; “Transfer görüşmelerimiz sürüyor. İmzalama aşamasındayız. Henüz imzalamadık. Pazartesi günü olgunlaştırdığımız oyuncularla sözleşme imzalarız. İç transferde Şebnem Özçelik, dış transferde ise Merve Usal ve Hatice Damla Üredi ile anlaştık. Sadece bu oyuncularla sözleşme imzalayacağız. Bitirme aşamasına geldiklerimizde var. Onlarla da inşallah önümüzdeki hafta başında anlaşabiliriz. İç transfer görüşmelerimiz sürüyor. Tuba, Naile ve gençlerden de Burçak’ı istiyorum. Diğer arkadaşlar zaten imzaladı” dedi.

“Ligi bilen bir oyuncu”

Rus pivot Olena Stashchuk’un transfer görüşmeleri hakkında da konuşan Yiğit; “Yabancı oyuncuyla sözleştik. Ama imzayı daha önümüzdeki, hafta başında atabiliriz. O güne kadar bir şeyler değişmezse anlaşmak istiyoruz. Onlarla da anlaştık. Ama bu işler belli olmaz. 1 dolar fazla verirler gider. Lige bilen tecrübeli bir oyuncu. Türkiye’yi tanıyor. Mersin ve Urla’da 3-4 sene oynadı. bu sezon çok macera aramak istemedim. Geçen sezon Yanique Gordon da biraz yorulduk. En azından bildiğimiz oyuncu olsun istedik. O da Türkiye’de kalmak istiyor. O yüzden fedakarlık yapmaya hazır. Bütçesi de bize uyacak gibi. Türkiye’de kalmak adına o da biraz fedakarlık yapacak. Ligin en iyi oyuncularından biri. Kısmet olurda bizde oynarsa, Ordulu basketbolseverlerde görecek.”

“Kaliteyi ucuza almamız lazım”

Transfer konusunda bütçelerine göre hareket ettiklerini aktaran tecrübeli çalıştırıcı; “Her şey maddiyatla ilgili. Fiyatlar inanılmaz arttı. Yoksa ben elimizdeki oyuncuları da tutmak isterdim. Bu fiyatların artmasında hem Süper Lig’de yabancı sayısının düşmesi hem de elit sporcu sayısının az olması etkili oldu. Geçen sezon iyi sezon geçiren oyuncular çok üstüne koydu. Bizim bütçemiz belli. Sorun orda. Biz transferi bir günde bile bitirebiliriz. Ama bütçemize göre uygun ve kaliteli oyuncularla takım kurmak zorundayız. Bu sene lig daha da çok çetin olacak. Takım sayısı azaldı ama düşme sayısı azalmadı. İnce eleyip sık dokumamız lazım. Kaliteyi ucuza almamız lazım” diye konuştu.

“Hedef kadro kurulduktan sonra”

Kendi kadrolarını ve rakip takımları görmeden hedef belirlenemeyeceğini altını çizen Yiğit; “Hedef belirleyebilmek için önce bir kadroyu kurmamız sonra da rakiplerimizi görmemiz lazım. Sezon içinde de maddi olarak fazla sıkıntı çekmememiz lazım. Bunlar hep bağlantılı. Sadece oyuncu transfer edip şunu yaparız diyemiyoruz. Biz yönetim, oyuncu staff, medya ve taraftar olarak bir bütün olarak düşünmemiz gerekiyor. Hepimiz bir potanın içerisindeyiz. Bir hava yaratmamız lazım. İyi şeyler yapmaya çalışacağız. Şuanda kadro kurmakta zorlanıyoruz. Çünkü oyuncular çok pahalı. İnşallah iyi bir şey yapmaya çalışacağız. Kadro kurduktan sonra da hedefimize bakacağız” şeklinde konuştu.

“8 Ağustos’ta sezonu açıyoruz”

Yeni sezon hazırlıkları hakkında da bilgiler veren başarılı antrenör; “8 Ağustos’ta sezonu açmayı düşünüyoruz. Ben birkaç gün önce gelirim. Planlanan takvimde 22 Eylül gibi Türkiye Kupası müsabakaları başlayacak. en azından bize 6 haftalık bir süre gerekiyor. Oyuncularda gelince de sezonumuzu açacağız” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesaplarımız:
facebooktwitteryoutubeinstagramperiscope
Takip edin habersiz kalmayın…

Ordu Hayat / Tevfik Kul (Özel Haber)

Cevap Ver