Orduspor.Net

Koray Palaz Orduspor.Net’e Konuştu

aaa

İngiltere’de hem TFF için gözlemci antrenörlüğü hem Tottenham kulübü için antrenörlük yapan , 2007/08 sezonunda İngiltere’de “Yılın antrenrörü” ödülünü alan ve en son Orduspor’umuzda şef scout olarak çalışan Koray Palaz ile Orduspor.Net olarak röportaj yaptık.

Öncelikle bizleri kırmadığınız için teşekkürler. Koray Palaz kimdir? Nerede yaşıyor? Şuan da ne işle meşgul ?

1978 İstanbul doğumluyum aslen ailem Karadenizli. 1989 yılından beri Londra’da yaşıyorum. Antrenörlüğe 2001 yılında en alt seviye’den başladım. 2008 yılında İngiltere’de yılın antrenörü şeçildim. 8 senelik bir eğitimden sonra 2009 yılında Uefa “A” lisansını aldım. 2006-11 arası TFF İngiltere Gözlemci Antrenörlüğü ile Tottenham Hotspur için hem Scout’luk hem de altyapı Antrenörlüğü görevlerini bir arada yürüttüm.
2011 Ocak-Temmuz arasında Karabükspor’da Şef Scoutluk görevim vardı. 2011 Kasım-2012 Mart ayına kadarda, Orduspor’da Şef Scout/ve Rakip analizci olarak çalıştım. UEFA “A” lisansim var, okurlarınız
www.koraypalaz.com‘dan daha detaylı bilgiler’e rahatlıkla ulaşabilirler. Şimdilik bir takım kurslar ve oyuncu gelişimi üzerine eğitimler için Londra’dayım. Evli ve bir çocuk babasıyım.
Türk Milli Takımının İngiltere gözlemci antrenörlüğü ve Tottenham Hotspur’un alt yapı 

çalıştırıcılığı görevlerinde bulundunuz. Göreviniz hakkında kısaca bilgiler paylaşırmısınız?
TFF Milli takımlar İngiltere gözlemcisi olarak 5 sene görev aldım bu zaman zarfında Milli takimlara çok önemli isimler kazandırdım.
 
Orduspor’dan teklif aldığınızda ne düşündünüz ?
Orduspor hedefleri ve idealleri doğrultusunda çalışmak istediğim bir takımdı. Sayın başkan Nedim Türkmen’le yapmış olduğum görüşmelerde bu heyecanı ve idealleri gözlemledim. ideal calışma ortamı oluşmuştu.
Orduspor’da çalıştığınız dönemde kulübe kazandırdığınız Ömer Alp Kulga hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Ömer Alp Kulga’yı Hollanda’nın Maastricht takımında 5-6 defa izlemiştim tekniği, oyun zekası ve fiziki özeliklerrinden dolayı Süper Ligde çok başarılı olacağını düşündüğüm için, sayın başkan Nedim Türkmen stoper ihtiyacımız olduğunu belirttiği zaman hemen önermiş ve kulübe çok cazip şartlar altında imza attırdım kendisi son derece karakterli ve yetenekli bir oyuncudur. Süper Ligde başarılı olacaktır ve ilerleyen dönemlerde Milli takıma kadar yükseleceğini düşünüyorum.
Ali Ferhat Aksoy sizin Türkiye’ye kazandırdığınız bir isim, Orduspor ile anlaştı. Oyuncu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Evet Ferhat Aksoy’yu Milli takimlara 16-17 yaşındayken önermiştim kendisi bazı maclarda forma sansı bulmuştu. Yetenekli bir kaleci ancak Türkiye’ye alışma sürecini Mental ve Sosyal olarak ne kadar çabuk atlatırsa o kadar başarılı olur.
Orduspor için izlediğiniz oyuncu oldu mu ?
Orduspor için izlediğim ve görüşmelerde bulunduğum bir takım oyuncular oldu. Özelikle Almanya’dan Ümit Milli takımımızda da oynayan oyuncularla görüştüm ve Orduspor formasi giymesi için anlaştım. Ancak transferleri son anda gerçekleşmedi bunun yanı sıra şu anda İngiltere premier Liginde oynayan 2 oyuncula da anlaştım ancak transferleri gerçekleşmedi.
Nedim Türkmen hakkında kısaca görüşleriniz nelerdir ?
Nedim Başkan idealleri, hedefleri ve vizyonu geniş olan bir Başkan. Orduspor markasını daha ileriye taşıyacaktır.
Hector Cuper gibi kariyerli bir isim Orduspor’a geldi. Sizde kısa bir süre çalıştınız. Hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cuper dunya futbolunda önemli ve kariyerli bir isimdir. Orduspora gelmesi hem kulüp, hem de Turkiye Süper ligi için bir artıdır. Önemli başarılara imza atacaktır. Beraber güzel bir çalışma ortamı yakalamıştık ve bu skorlarada yansıyordu.
Herkes gibi bir hedefiniz vardır. Sizin hedefiniz nedir?
Kısa vadede Uefa Pro lisans eğitimi almak ve kendimi geliştirmek istiyorum. Süper Lig veya Bank Asya’da hedefleri olan bir kulüpte yardımcı hoca olarak görev yapmak isterim. Uzun vadede ise Süper Lig ve Milli Takimlar Teknik direktörlüğü hedeflerim var.
Sizce Türk futboluna kazandırdığınız en büyük yetenek kim ?
Her futbolcu birer yetenektir. Önemli olan doğru hocaların elinde doğru şekilde kullanılmasıdır. Ama Olcay Şahan, Colin Kazim Richards, Jem Karacan, Yusuf Mersin, Ömer Alp Kulga ve Kamil Çörekci’yi ayrı bir yere koymak gerekir.
Türkiye mi Londra mı ? Sebebi nedir ?
İngiltere futbolun beşiğidir. Çoğu kulüpler kurumsallaşma surecini uzun yıllar önce tamamlamıştır. Türkiye’de kulüplerin mentalitesi değişmek zorunda. Bu değişim zamanla gelecektir.  Altyapı,tesisleşme, kurumsallaşma gibi futbolun ana temellerinin oluşması şart.
Son olarak Orduspor taraftarlarına söylemek istediğiniz birşeyler varmı ?
Ben isimi severek ve profosyonelce yaptım gönlum rahat. Orduspor’a çok fazla şeyler daha katabilirdim ancak olmadı, ayrıldık. Orduspor her sene gücüne güç katarak illerleyecektir. Keşke birlikteliğimiz daha uzun soluklu olsaydı ama bunlar futbolun icinde olan şeyler özelikle Türkiye’de antrenör sirkülasyonunun yoğun olduğu bir yerde kimin ne zaman ayrılacağı belli olmaz.Orduspor taraftarı takimlarının yanında olmalıdır. Çünkü önemli işler yapabilecek kapasite mevcuttur. Ancak futbolun fair play ruhundan uzaklaşmadan Orduspor’a destek olmalılar. Bunu da başarıyorlar. Bir Karadenizli olarak ve hizmet ettiğim bir kulüp olarak gönlum hep onların yanında olacaktır. Sevgilerimle. Orduspor taraftarlarına gönülden selamlar.

Orduspor.Net / Furkan Candan

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hd film izle
.