Orduspor.Net

Orduspor Değişmez Mülk

ertugrul-yuksel-orduspor

Orduspor tüzüğünün 18. maddesindeki ünvan değişikliği ile kulübün bundan sonra anonim şirket tarafından yönetilmesi genel kurul tarafından onaylanmıştı. Karara göre Orduspor Derneğinin yüzde 51 hissesinin derneğe, yüzde 49’unun diğer ortaklara ait olmasının doğuracağı sonuçlar ne olabilir? Bu soruların cevabını eski Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğrul Yüksel verdi.

GERÇEK SÖZ SAHİBİ

Ertuğrul Yüksel, gazetemize yaptığı açıklamada, “Orduspor’un genel kurul toplantısında yüzde 49 halka açık, yüzde 51’i şirketin (derneğin) olduğu yolunda genel kurul karar aldı. Burada mülk sahibi yüzde 51’in olur. Yani şirkete o taliptir demektir.  Yönetim bu hakkını kullanır ve de gerçek söz sahibidir. Yüzde 49, sadece hissedar olarak kalır. Şayet sözleşme yapılmışsa, yüzde 51’den 1-2 hisse ayrılır 49’ların saflarına geçiyorum dese bile hiçbir şey değişmez. Zaten buna da kongrelerde, genel kurul üyeleri karar verir. Şirketler kanununa göre bunun yolu böyledir.” dedi.

ORTAK OLMAK

Ertuğrul Yüksel’e, Orduspor’a nasıl ortak olunabileceğini sorusuna da verdiği cevapta; “Sözleşmenin şartlarına bağlı, bu şartlara ne yazılmıştır bilemiyorum. Ona bakmak lazım. Kimler olur, kimler olamaz, bunlar sözleşmede yazılmış olabilir.”

DEĞİŞMEZ MÜLK

Ertuğrul Yüksel’e Çamsan’ın da anonim şirket olduğunu, zaman içinde küçük hisseleri satın alıp kendilerinde toplayanların, daha sonra tek başlarına yönetime geldiklerini sorduğumda verdiği cevap şöyle oldu: “Orduspor’da bu mümkün değil. Çünkü yüzde 51 hisse derneğin değişmez mülküdür. Böyle olduğuna göre, kalan yüzde 49’u tek başına birileri eline geçirse bile, yine de yönetime hiçbir etkisi olamayacaktır.”

NİYET ÖNEMLİ

Orduspor’un anonim şirket tarafından yönetilmesinin iyi mi, kötü mü olduğunu sorduğumuz Ertuğrul Yüksel, buna şöyle cevap verdi: “Bu yönetim işi, niyet meselesidir. İyi niyetli olursan iyi yönetirsin. Eğer kötü niyetli insanların elinde olursa, işler iyi gitmez. Yasalar ne kadar mükemmel olursa olsun, idare edenler insanlardır. Bir kanun ve mevzuat ne kadar  mükemmel olursa olsun, mutlaka açık bir yanı vardır. Oradan gitmek istersen gidersin! Yani niyet çok önemlidir..”

HASAN CEM ÖZEL (Ordu Olay) – ÖZEL HABER

 

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hd film izle
.