Orduspor Kulübü’nde 15 Temmuz’da gerçekleştirilen seçimli olağanüstü kongre önce ertelenmiş, daha sonra ise aynı gün kulübün kayyuma kalacağı endişesiyle Ali Yılmaz başkan seçilmişti. Ancak eski Başkan Yaşar Pamuk, 15 gün sonra kongrenin tekrar yapılacağını dile getirmişti. Yeni yönetim ise bir daha kongre olmayacağını açıkladı.

Orduspor’da kongre yapılmayacak…

Yeni yönetimini kuran Orduspor’da herkes 15 gün içerisinde olağanüstü kongre olmasını beklerken, verilen karar şok etkisi yarattı. Yeni bir genel kurul olmayacağı belirtildi.

Pamuk olacak demişti
Orduspor Kulübü’nün 15 Temmuz’da yapılan olağanüstü kongresi eski Başkan Yaşar Pamuk ve yönetimi tarafından ertelenme kararı alınmıştı. Ancak daha sonra kulübün kayyuma kalma riski doğacağı için listesi hazır olan Ali Yılmaz başkan seçildi. Aday olan Osman Çakmak ise parasını ödemesine karşın üye olmadığı gerekçesiyle aday olamamıştı. Bir başka aday Ahmet Toru da aynı olaydan dolayı adaylığı koyamamıştı. Bunun üzerine Pamuk, üzerinde konsensus sağlanan bir aday olması durumunda yeniden bir kongre yapılabileceğini söylemiş ve kimse de itiraz etmemişti.

Orduspor’un çiçeği burnunda yönetimi ise kongre ile ilgili soruya karşılık şuan olağanüstü kongre olmayacağını dile getirdi.

“Engelleme gibi bir durum yok”
Orduspor Kulübü Başkan Vekili Cemalettin Türk, tekrar olağanüstü kongre yapılmasıyla ilgili; “Orduspor, çekişmelerin içine değil, birlik ve beraberliğin içine gelsin diye alınan bir karardı. Zaten sıkıntılı bir süreçten geçen Orduspor var. Gelin Orduspor’a gönül verenler bir araya gelsin, güç ve gönül birliği oluştursun, Ordu, Orduspor ruhunu yaratsın. Aday olmak isteyen arkadaşlarımıza bir fırsat tanıyalım dedik. Bir hafta önce çoğunluk sağlanamadığı için tüzük gereği bir hafta sonra çoğunluk aramaksızın genel kurul toplantısı yapılır der. 2’nci haftada yönetim kurulu olarak bunu erteleyelim dedik. Ancak bunun ertelenmesinin kayyuma kalma gibi bir risk doğuracağı göz önüne geldiğinde bu genel kurulun yapılmasına karar verildi. Tüzüğümüz gayet açık. Orduspor tüzüğüne göre hareket edilen bir pozisyon var. Orduspor büyük bir kulüp. Tüzüğü ve kuralları olan bir kulüp. Gelin bu genel kurul yapılsın. Tüzük, 100 imza toplayan başkan adayı listesini sunar diyor. Genel kurulun o anki aldığı karardan daha sonra kayyuma kalma gibi bir risk olunca biz seçimli kongrenin yapılmasına karar verdik. Tek aday olarak giren Ali Yılmaz listesini oluşturtarak divana sundu ve seçim yapıldı. Tüzüğümüz şunu söyler. Seçilen genel kurul 3 yılda bir seçilir. Ancak olağanüstü genel seçimler için tüzüğün kendine has kuralları var. Bununla ilgili genel kurulun belli bir imza sayısı vardır. Yönetim kurulu ve denetim kurulunun kendi aralarında yaptığı olağanüstü seçim kararı vardır. Seçim buna göre yapılır. Aksi halde bu gereksiz ve usulsüz olur. Şu bir gerçek, burada Orduspor yönetimi sıkıntılı bir süreçte görev almıştır. Diğer arkadaşlarımızın genel kurulunun engellenmesi gibi bir durumumuz yoktur. Seçim konusunda da ileriye dönük, gidişata göre bir genel kurul imzası olabilir. Yönetim ve denetim kurulunun tavsiyesi olabilir” dedi.

Türk’ün bu şekilde açıklama yapmasına karşın eski Başkan Pamuk’un 15 gün sonra bir kongre daha yapılması önerisine herkes onay vermişti.

Sosyal medya hesaplarımız:
facebooktwitteryoutubeinstagramperiscope
Takip edin habersiz kalmayın…

Ordu Hayat / Tevfik Kul (Özel Haber)

Cevap Ver